Prosím čekejte...
branch: trunk
Obnovit | RAW

Správa

Máš nápady, jak univerzitu posunout dopředu, ale máš pocit, že se s tebou nebude nikdo bavit? Chceš se zapojit do existujících projektů? Chceš se stát součástí nekončícího procesu hledání co nejlepšího způsobu fungovaní školy?

Studentští senátoři jsou tvoji reprezentanti ve vedení VŠCHT Praha a ve vedení jednotlivých fakult, kde hájí zájmy nás všech a starají se o to, aby měli studenti co nejlepší podmínky pro studium. Na studentské senátory se můžeš obrátit vždy, když máš nějaký nápad, konstruktivní kritiku, připomínku nebo nějaký problém související s organizací univerzity nebo fakulty.

Studenti jsou z principu (i ze zákona) základní součástí vzdělávacího procesu. Na vysokých školách se studenti přímo podílí na rozhodování o budoucnosti školy, a to prostřednictvím akademických senátů.

Senátorování je dřina a máloco se dá stihnout za jedno volební období, proto se senátoři sdružují v kolegiu, kde působí i bývalí senátoři, neúspěšní kandidáti a "přátelé školy" (cit. Marečku, podejte mi pero!. Režie Oldřich LIPSKÝ. ČSSR, 1976.). Není tedy třeba skočit rovnýma nohama do neznámých vod - zapojit se dá i jinak, než kandidaturou!

Kdo jsme?

Akademický senát je ze zákona nejvyšším rozhodujícím orgánem každé univerzity a fakulty. Mezi jeho hlavní agendu patří schvalování rozpočtu a schvalování výnosů rektora/děkana a vnitřních směrnic. Senátů je celkem pět. Jeden velký celoškolní (AS VŠCHT) a po jednom malém na každé fakultě (např. AS FCHI VŠCHT). Ve velkém senátu má studentská komora 8 zástupců (2 z každé fakulty v libovolném stupni studia). Ve fakultních senátech jsou vždy buď 3 nebo 4 studentští zástupci a jsou zvlášť zastoupeni doktorandi a bakaláři + magistři. Volby do studentských části všech senátů se konají jednotně vždy na podzim. Studenti tvoří zhruba třetinu všech členů v každém senátu. Zbytek tvoří akademičtí pracovníci fakult a jednotlivých ústavů.

Co ti to dá?

Být senátorem ti dá zkušenost s vedením univerzity a náhled do toho, jaké je to z opačné strany katedry. Naučíš se jednat v týmu a vyjednávat kompromisní řešení problémů. Chceš-li se stát senátorem, nominuj se do příštích voleb, které budou na podzim. Pokud si myslíš, že na to nemáš zatím dostatek zkušeností, vstup nejdřív do K3S a zapoj se do řešení různých projektů nejprve neoficiálně.

Kontakt:

Chceš se přidat nebo máš nějaké dotazy/podněty? Ozvi se nám na skas@vscht.cz.

Aktualizováno: 8.9.2022 13:38, Autor: Lukáš Mrazík

VŠCHT Praha