Je to již více než rok, co v Národním parku České Švýcarsko vypuknul jeden z největších požárů v Česku. Pojďme se společně podívat, jak tato událost ovlivnila ekologii místního ekosystému.
Oheň je přirozenou součástí chování a vývoje mnoha přirozených ekosystémů. Recentní paleoekologické studie ukazují, že i ve střední Evropě byly v posledních tisíciletích velké požáry běžné. Požáry proto mají významný vliv na habitaty, zachovávají krajinu bez lesního porostu a jsou významným činitelem v dynamice vývoje lesa. V posledních stoletích však důsledkem lidské činnosti dochází k velkým požárům stále méně. Požár tak velkého rozsahu, jako byl ten v roce 2022 v Národním parku České Švýcarsko, rozvířil debatu o vlivu ohně na přírodu a podobných hrozbách v budoucnosti. Tato přednáška si klade za cíl dát do kontextu oheň jako významný přirozený evoluční činitel v ekosystému, předcházení požárům velkého rozsahu a využití ohně v krajinotvorbě.
RNDr. Ondřej Sedláček, Ph.D., (* 1977 Příbram) vyučuje a bádá na Katedře ekologie PřF UK, zabývá se výzkumem ptačích kolonií v lesech a savanách subsaharské Afriky. V Česku se intenzivně věnuje moderním přístupům ochrany krajiny, od praktických záležitostí ochrany a správy krajiny až po aktivismus směrem k laické veřejnosti a samosprávě.